The Narvi 30 ST is a versatile heater designed for saunas of 25 to 35 cubic meters. Operating with external fuel, it offers efficient heating and features a durable design for long-lasting performance. The external fuel option provides a cleaner and more flexible heating solution. The Cage 30 ST is perfect for commercial or large residential saunas, offering reliable and powerful heating.
Narvi 30 ST
€3,677.00
| Technical data | Details |
|---|---|
| Sauna volume: | 25 – 35 m3 |
| Power: | 30 kW |
| Stone capacity: | 60 kg |
| Weight without stones: | 148.6 kg |
| Fuel type: | Wide outer |
| Chimney diameter: | 145 mm |
| Oven dimensions: | Width: 54 cm Depth: 67 cm Height: 97 cm |
| Manufacturer: | Narvi Oy, Finland |
Please note that this item is currently on backorder.
While we're working diligently to restock, it may take up to 6 weeks for this product to become available for shipment.
Available on backorder
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Get in touch and improve your lifestyle with a true Sauna Experts in Ireland.
We guarantee a professional response within 12-24 hours, nationwide delivery, sauna installation, and comprehensive support with building advisory.



Reviews
There are no reviews yet.